Co się dzieje z tematem „Ptasia wyspa”
Wydział Gospodarki Przestrzennej Ochrony środowiska i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Gołdapi informuję, że:
- Obecnie Burmistrz Gołdapi posiada prawomocną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, znak: WOPN.6401.119.2023.AWK z dnia 19.12.2023 r. dot. zgody na zniszczenie gniazd, siedlisk lub ostoi, będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku oraz na umyślne uniemożliwianie dostępu do schronień do 300 par śmieszki Chroicocephalus ridibundus oraz do 60 par rybitwy rzecznej Sterna hirundo, gniazdujących na obszarze działki ewidencyjnej o nr 452/53 na terenie miasta Gołdap.
- Po otrzymaniu w/w decyzji Urząd Miejski w Gołdapi przystąpił do oszacowania kosztów realizacji zaleceń zawartych w decyzji. Same koszty inwestycyjne to ok.700 000,00 zł. Do tych kosztów należy jeszcze dodać koszty ekspertyz i prowadzenia monitoringu obu wysp (nowej w Wiłkajciach i tej na zalewie) przez kolejne 5 lat.
- 20 maja 2024 r. Burmistrz Gołdap na spotkaniu z Zastępcą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, p. Aleksandrą Krzysztoń-Rzodkiewiczna omówił: temat uciążliwości ptaków zamieszkujących wyspę na zalewie w Gołdapi, etapy realizacji ustaleń zawartych w w/w decyzji i trudności w ich realizacji. Na spotkaniu wstępnie omówiono nowe rozwiązania alternatywne do tych zawartych w decyzji i ustalono, że Burmistrz Gołdapi wystąpi do RDOŚ w Olsztynie z wnioskiem o zmianę decyzji znak: WOPN.6401.119.2023.AWK z dnia 19.12.2023 r. W związku z powyższym opracowano nową ekspertyzę faunistyczną dla inwestycji związanej z likwidacją sztucznej wyspy dla ptaków na zalewie w Gołdapi, która stanowi załącznik do złożonego wniosku o zmianę w/w decyzji. Między innymi zawnioskowano o nowy termin realizacji inwestycji t. j. 28.02.2026 r oraz zaproponowano aby zamiast wybudowania wyspy stałej o powierzchni min. 850 m2 dopuszczono możliwość wybudowania i zwodowania 3 wysp pływających na betonowych pływakach o powierzchni 100 m2 każda dla mewy śmieszki oraz 1 wyspy pływającej na betonowych pływakach o powierzchni 12 m2 dla rybitwy rzecznej. Zaproponowano również aby zamiast wprowadzania nasadzeń wierzbowych na istniejącej wyspie RDOŚ dopuścił możliwość fizycznego usunięcie wyspy.
Obecnie czekamy na zmianę decyzje RDOŚ w Olszynie aby móc podjąć kolejne działania w tej sprawie.