Historia opowiedziana przez Panią Aleksandrę poruszyła i wzruszyła publiczność.

6 lutego 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Śladami historii. Jak przybyłem do Gołdapi?”. Gościem była Pani Aleksandra Helena Ratasiewicz – emerytowana polonistka. Urodzona w Wilnie, wychowana w Filipowie zamieszkując w Gołdapi była nauczycielem w gołdapskim Liceum Ogólnokształcącym. Oprócz pracy zawodowej zajmowała się kołem recytatorsko-dramatycznym w szkole i Domu Kultury, była konsultantem konkursów recytatorskich na różnych szczeblach, przewodnikiem turystycznym. Trzykrotnie brała udział w ogólnopolskich konkursach krasomówczych. Jest osobą aktywnie uczestniczącą w Gołdapskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Dyskusyjnym Klubie Książki działającym w Bibliotece Publicznej w Gołdapi. Bardzo aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych.

Na spotkaniu z Panią Aleksandrą uczestnicy poznali historię życia przeplataną z historią miasta. Życie Pani Aleksandry było ciężkie i smutne okupione cierpieniami jakie zadała II wojna światowa. Przy okazji można było dowiedzieć się jak powstawało i rozwijało miasto Gołdap. Wspominała zabawne epizody z jej życia. Na koniec spotkania podsumowała: mieście tym jak mówią słowa piosenki ,,My Gołdapianie”, zarówno młodzi jak starsi – „tu właśnie chcemy spokojnie żyć, pracować, kochać, marzyć i śnić”.

Historia opowiedziana przez Panią Aleksandrę poruszyła i wzruszyła publiczność. Były pytania, były wspomnienia zebranych osób o jej postaci jaką ją zapamiętano, o jej wpływie na ich życie. Spotkanie zakończyło się owacjami i zaśpiewaniem ,,sto lat”.

Kolejne spotkania zaplanowane są na pierwsze czwartki każdego miesiąca. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego poznawania historii ludzi i naszego miasta. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów jubileuszu 450-lecia nadania praw miejskich Gołdapi.