Międzynarodowy miesiąc bibliotek Szkolnych w SP w Grabowie

Wyobraź sobie…

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a czytanie w tym miesiącu wychodzi na plan pierwszy!

Do obchodów przyłączyła się również Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie. W dniach 17 – 24 października 2019r. uczniowie mogli przekonać się, że książka i biblioteka to nie tylko szkolny obowiązek, ale przede wszystkim wielka przyjemność i wspaniała przygoda umożliwiająca uruchomienie  swojej wyobraźni.

Najważniejszą częścią obchodów była uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Tegoroczni pierwszoklasiści musieli wykazać się dużą znajomością baśni, aby zostać przyjętymi do grona czytelników. Poszło im znakomicie! Na pamiątkę otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek.

Zgodnie z tegorocznym przesłaniem „Wyobraź sobie…” czytelnicy mogli zmierzyć się z  przekładem intersymiotycznym do wiersza Czesława Miłosza „Przypowieść o maku”. Uczniowie starszych klas mogli także pochwalić się talentem plastycznym i technicznym wykonując makiety do wybranych lektur czy utworów. Szczególnie zachwyciły portrety tytułowego Felka Pererasa oraz plastyczne ujęcia fragmentu stworzenia świata z Księgi Rodzaju.  Najładniejsze parce stanowiły małą galerię w bibliotece szkolnej.

Najmłodsi, czyli wychowankowie oddziałów przedszkolnych, mogli posłuchać opowieści czytanych przez naszego gościa - panią Lucynę Świerzbin. Korzystając z okazji spotkania z maluchami, pani Lucyna opowiedziała o aktualnej akcji prowadzonej przez biblioteki w całym kraju „Mała książka, wielki człowiek” i zaprosiła dzieci z oddziału przedszkolnego do odwiedzenia wspólnie z rodzicami biblioteki publicznej. W świat książki przedszkolaki zabrali również starsi koledzy, czytając im przygody Alicji z zaczarowanej krainy. I tak to Mały Miś znalazł się w Świecie Wielkiej Literatury, łącząc swe siły z „Całą Polską czytającą dzieciom”.

O tym, że biblioteka to miejsce doskonałej zabawy i nauki często przekonują się uczniowie podczas wizyt w miejscowej bibliotece  publicznej, z którą współpracujemy nie od dziś. Pod koniec września na przykład uczniowie kilku klas wzięli udział w pisaniu wierszy w ramach akcji „Podaruj wiersz…”

Wszystkie działania udowadniają, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie  z biblioteką są za pan brat.