Narodowe Czytanie w Gołdapi

Akcja Narodowego Czytania wpisała się już w klimat naszej małej ojczyzny. Od kliku lat gołdapskie biblioteki zapraszają do publicznego czytania dzieł polskiej klasyki literackiej coraz szersze kręgi lokalnej społeczności. W bieżącym roku w akcji udział weźmie 64 lektorów i mamy aż 8 lokalizacji.

W czym tkwi siła i magnetyzm Narodowego Czytania w Gołdapi? Przede wszystkim w otwartości tutejszego środowiska i życzliwości mieszkańców. Piękno ziemi gołdapskiej znakomicie koresponduje z pięknem polskiej literatury. W takich właśnie miejscach i w takiej atmosferze, warto czytać o prawdziwych wartościach i ideałach oraz tworzyć refleksję nad człowiekiem, przyrodą i społeczeństwem - do czego zachęcają nas twórcy akcji.

Idea Narodowego Czytania narodziła się w 2012 roku z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Cykl spotkań z dziełami polskiej literatury zainicjowano  publicznym odczytaniem fragmentów narodowej epopei, Pana Tadeusza. W roku kolejnym, w dwusetną rocznicę urodzin Aleksandra Fredry, czytano utwory komediopisarza. W 2014 roku lekturą Narodowego Czytania została Trylogia Henryka Sienkiewicza, a rok później - Lalka Bolesława Prusa. W 2016 roku po raz kolejny czytano Sienkiewicza, tym razem powieść Qvo vadis. Wówczas to po raz pierwszy książkę Narodowego Czytania wybrali czytelnicy w głosowaniu internetowym. Również głosami czytelników, lekturą kolejnego roku, 2017, został dramat Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w roku 2018 - Przedwiośnie  Stefana Żeromskiego. Czytaniu Przedwiośnia w 100.lecie Niepodległej towarzyszyła tak zwana Antologia Niepodległości, złożona z czterdziestu czterech szczególnie ważnych dla polskiej kultury utworów, których treścią jest narodowa myśl niepodległościowa. Spotkaliśmy się wówczas na placu apelowym 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

W tegorocznej, ósmej już z kolei edycji Narodowego Czytania, Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru ośmiu nowel z ponad stu propozycji nadesłanych do Kancelarii Prezydenta. Ich fragmenty przeczytają przedstawiciele lokalnej społeczności.