"Na ścieżkach wspólnej historii” edycja 2018/2019"

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia w Polsce przebywała młodzież z Givat Shmuel oraz Stade – miast partnerskich Gołdapi. Było to trzecie spotkanie, ostatnie z cyklu międzynarodowej wymiany młodzieży – edycja 2018/2019. W wakacje 2018 roku młodzież spotkała się po raz pierwszy w niemieckim Stade.

Drugie spotkanie tej samej grupy odbyło się wiosną 2019 roku w Izraelu.

Pobyt w Polsce grupa rozpoczęła od wizyty w Warszawie. Młodzież odwiedziła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wspólnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Z Warszawy młodzież udała się do Krakowa, gdzie zwiedziła Rynek, Stare Miasto i Kazimierz.

Bardzo dużo wzruszeń wzbudziła wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Tradycyjnie uczestnicy wymiany wspólnie złożyli wieńce pod Ścianą Śmierci.

Na koniec wizyty każda grupa przedstawiła przygotowany wcześniej program odnoszący się do tematu Holocaustu i II wojny światowej.

Po emocjonalnej wizycie przyszła chwila wytchnienia w Kopalni Soli w Wieliczce oraz Parku Rozrywki w Zatorze.

W Gołdapi młodzież uczestniczyła w spotkaniu w Urzędzie Miejskim z władzami miasta. Były podziękowania za możliwość udziału w organizowanej przez partnerskie samorządy wymianie oraz wspomnienia z wcześniejszych spotkań w Niemczech i Izraelu. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach integracyjnych prowadzonych przez spółdzielnię socjalną ,,Dobra siła” oraz warsztatach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. Podczas wieczoru pożegnalnego, zorganizowanego w Domu Kultury, brała udział w pokazie ognia, przygotowanym przez gołdapską grupę Flash Zone.

Organizacja pobytu w Gołdapi możliwa była dzięki współpracy z rodzicami polskich uczestników spotkania, gdyż goście z Niemiec i Izraela zakwaterowani są w domach swoich gołdapskich rówieśników. Serdecznie dziękujemy rodzicom za życzliwość, pomoc i słynną polską gościnność.  

Uczestnicy wymiany edycja 2018/2019: Martyna Waraksa, Sonia Becz, Julia Zduniewicz, Daria Brzozowska, Martyna Ostrowska, Julia Leszczyńska, Artur Omilianowicz, Kacper Kudosz, Michał Kamiński, Kacper Kalita. Opiekunowie: Justyna Charkiewicz, Joanna Wołyniec. 

Warto dodać, że od kilku lat inicjatywę ,,Na ścieżkach wspólnej historii” wspiera fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która również na tegoroczne spotkanie w Polsce przyznała Gminie Gołdap dofinansowanie w kwocie 19 812,00 zł.

Dodatkowo Gmina Gołdap na wymianę organizowaną w Polsce otrzymała dotację w wysokości 4 000,00 zł od Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach ,,Konkursu WM dla WM. Wsparcie współpracy międzynarodowej JST w Województwie Warmińsko-Mazurskim w 2019 roku”.