Tłusty Czwartek w SP5

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła"

 

Święto, znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Według tradycji, właśnie tego dnia, wyjątkowo dozwolone jest objadanie się. Tłusty Czwartek jest symbolicznym końcem karnawału i ostatnią okazją, żeby pofolgować łakomstwu przed 40-dniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającym święta Wielkiej Nocy.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, na polskich stołach w Tłusty Czwartek królują pączki. Dawniej robiono je z ciasta chlebowego i nadziewano boczkiem, słoniną albo mięsem. Później przepis zmodyfikowano i pączki nadziewane mięsem zastąpiono regionalnym chrustem, faworkami i pączkami z ciasta drożdżowego, nadziewanymi w zależności od upodobania i regionu (najczęściej nadzieniem różanym lub owocowym).

W Szkole Podstawowej nr 5  uczniowie klas 0-3 nie zapomnieli o tradycji Tłustego Czwartku. Mały Samorząd Uczniowski zorganizował wspólną degustację pączków zakupionych przez Radę Rodziców. Na początku najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z tradycją tego dnia. Każda klasa przedstawiła swój przepis na pączki. Pani Katarzyna Wierzbicka jak również chętni uczniowie odczytali wiersze związane z Tłustym Czwartkiem, były też śmieszne żarty i kawały, klasa Ib wykonała wspólną pracę plastyczną - "Pączek na talerzu". Następnie wychowawczynie otrzymały karty pracy do wykonania ze swoimi uczniami na kolejnych zajęciach. Ponad 100 pączków błyskawicznie znikło, co świadczy o tym, jak były pyszne.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji słodkiej niespodzianki.

Mały Samorząd Uczniowski