Wspólny głos za koleją - konferencja "Kolej na EGO"

Działania zapoczątkowane przez Burmistrza Gołdapi Tomasza Luto związane z pomysłem powrotu Gołdapi na kolejową mapę Polski nabierają tempa i przynoszą pierwsze efekty. W środę, 9 maja, odbyła się w Gołdapi konferencja poświęcona rozbudowie sieci kolejowej, a w szczególności przywróceniu ruchu na trasie Ełk – Olecko – Gołdap – Granica Państwa. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z terenu EGO oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Poniżej fragmenty wypowiedzi uczestników konferencji.

- Gołdap potrzebuje kolei, by się dalej rozwijać. Rekordowe gołdapskie inwestycje, prężnie rozwijająca się strefa ekonomiczna i jedyne warmińsko-mazurskie uzdrowisko potrzebują kolei. Liczą na to na nasi mieszkańcy i turyści. To ważne argumenty, a nasz wspólny głos sprawi, że zostaną usłyszane - Tomasz Luto, Burmistrz Gołdapi.

- Samorządy skupione w EGO prężnie się rozwijają nie tylko dzięki dotacjom unijnym i inwestycjom w turystykę. Oleccy przedsiębiorcy działający od lat na rynku, nie tylko krajowym ale i europejskim, potrzebują kolei, by sprawnie transportować swoje produkty. W Olecku już teraz powstają wysokiej klasy łodzie, dla których drogi są po prostu za małe - Mariusz Miłun, zastępca Burmistrza Olecka.

- Rozwój sieci kolejowej to perspektywa wielu lat. Musimy o to wspólnie zabiegać. I mogą się z nas nawet śmiać, że myślimy o pociągach tam, gdzie dziś rosną drzewa. Planowanie strategiczne, wspólne działania, skuteczny lobbing dają nam szansę powodzenia. - Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Ełku.

- Potrzebny jest wasz wspólny głos, głos samorządów EGO. Europa stawia na kolej. Przywrócenie ruchu kolejowego, póki wciąż istnieją trasy kolejowe, jest możliwe. Kolejne inwestycje można będzie zapisać w przyszłej perspektywie finansowej, a może nawet i w trakcie renegocjacji obecnej. Samorząd województwa popiera wasze działania - Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.