Zdrowe drugie śniadanie w SP 5

„Program dla szkół” to nowa ogólnoeuropejska inicjatywa  mająca promować wśród dzieci dietę bogatą w owoce, warzywa oraz mleko.  Dzięki niej uczniowie gołdapskiej „piątki” przez co najmniej 10 miesięcy będzie otrzymywać trzy razy w tygodniu porcję mleka, a raz w tygodniu owoce i warzywa lub soki.

Dzieci z klas I-V Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi chętnie korzystają ze zdrowych posiłków opartych o produkty dostarczane w ramach „Programu dla szkół”. Biorą także udział w działaniach edukacyjnych dotyczących rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.

Jednym z takich działań było przygotowane przez uczniów SP5 zdrowego drugiego śniadania. Wielu uczniów przychodzi do szkoły na czczo, bez zjedzenia śniadania w domu. Uczucie głodu wpływa niekorzystnie na zdolność uczenia się, gdyż: zmniejsz zdolność do koncentracji uwagi i aktywności, pogarsza nastrój i samopoczucie.

- Cieszy mnie zaangażowanie i duża liczba inicjatyw podejmowanych przez nasze szkoły – mówi Burmistrz Gołdapi Tomasz Luto. – Stojąca na wysokim poziomie edukacja i zdrowy styl życia to podstawy sukcesu i zadowolenia.

- Pożywny posiłek zjedzony w domu lub szkole jest ważny i wręcz niezbędny – wyjaśnia Barbara Hornostaj - Koordynator „Programu dla szkół” w Szkole Podstawowej nr 5 - Warto zapewnić dzieciom możliwość zjedzenia pełnowartościowego posiłku podczas pobytu w szkole. Spożycie wraz z nauczycielami w trakcie przerwy śniadaniowej smacznego, pełnego wartości odżywczych i energii posiłku, to ważna „lekcja” w planie dnia. Mam nadzieję, że zdrowe drugie śniadania na stałe zagoszczą w tornistrach naszych uczniów.