Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Pogorzeli

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. 29 września 2017 roku szkoły z różnych stron świata uczestniczą w tym wydarzeniu. Patronem honorowym akcji  jest UNESCO.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Szkoła Podstawowa w Pogorzeli  przystąpiła do akcji i 29 września odbył się tam konkurs ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 5 przykładów dotyczących znajomości tabliczki mnożenia. Może wydawać to się proste, ale dzieci wykonywały zadanie pod presją czasu –  na rozwiązanie były 3 minuty. Nie wszyscy poradzili sobie za pierwszym razem, więc kto chciał, to miał szansę poprawienia się: po godzinie mógł jeszcze raz przystąpić do egzaminu. Po pozytywnym jego zdaniu uczestnik otrzymywał Certyfikat EXPERTA TABLICZKI MNOŻENIA 2017. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wielu uczniów chciało sprawdzić się  w tej rywalizacji, która była również świetną zabawą. Koordynatorami akcji były Joanna Truchan i Anna Milewska.

Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” .